Nie chcesz biegać po schodach? Buduj dom parterowy

projekty domów parterowych

O tym, że schody potrafią być uciążliwe, przekonujemy się dopiero po pewnym czasie. Dlatego decydując się na budowę domu, warto przemyśleć wszystkie wady i zalety posiadania schodów w domu.

Dlaczego wygodniejszy jest dom bez barier architektonicznych?

Bez żadnych wątpliwości należy stwierdzić, że schody stanowią barierę architektoniczną. Projekty domów parterowych dlatego cieszą się większą popularnością niż projekty domów piętrowych, że domy bez schodów są po prostu wygodniejsze. Przekonują się o tym zwłaszcza osoby starsze, które zaczynają mieć trudności przy pokonywaniu stopni. Wejście na górę do sypialni jest męczące. A gdy trzeba kilka razy dziennie przejść po schodach, to człowiek żałuje, że wybudował dom piętrowy.

Brak schodów doceniają też rodziny z małymi i większymi dziećmi. Dla kilkulatków schody stanowią zagrożenie, bo nietrudno z nich spaść i doznać poważnych obrażeń. Ze starszymi dziećmi jest natomiast taki problem, że przesiadują w swoich pokojach, zwykle usytuowanych na piętrze, i rodzice mają z nimi niewielki kontakt. Trudniej dopilnować potomstwo, by zajęło się tym, czym powinno. Oczywiście, dla nastolatków brak stałej rodzicielskiej kontroli to zaleta.

Dom parterowy – lepszy, bo tańszy

Schody w domu piętrowym o tym samym metrażu co dom parterowy podrażają koszt budowy. Wyższe koszty generuje też fundament, który musi być solidniejszy w przypadku domu dwukondygnacyjnego lub wyższego. Konieczność użycia specjalistycznego sprzętu budowlanego przy budowie wysokiego budynku to kolejna przyczyna wyższych kosztów. Wypływa z tego wniosek, że korzystniejsza z powodów finansowych jest realizacja projektów domów parterowych.

Trzeba też wiedzieć, że dom można zbudować całkiem tanio. Trzeba tylko wybierać projekty domów parterowych bez podpiwniczenia, bez garażu i bez użytkowego poddasza. Wówczas nieduży dom może kosztować mniej niż mieszkanie o analogicznej powierzchni w bloku.